Slovenská spoločnosť pre koncentratívnu pohybovú terapiu


 

 

 

 

Čo je to KPT

História KPT

Vzdelávanie v KPT

Údaje SSKPT

Stanovy SSKPT

Členovia SSKPT

Knižnica SSKPT

2 % z dane pre SSKPT

 

 

 

História koncentratívnej pohybovej terapie

 

            „Pramatkou“ tejto psychoterapeutickej metódy bola Elsa Gindler, gymnastka, ktorá v 20. rokoch 20. storočia rozvíjala osobitý druh gymnastiky a práce s telom, ktorý bol založený vnímaní a rozvíjaní telesných pocitov a pohybových impulzov, vlastnej individuality, úsilia o autonómiu, vývinu osobnosti a tendencie k seba uzdraveniu. V tom čase to bola silná provokácia voči uniformnému trénovaniu tela (porovnaj spoločenskú klímu vo vtedajšom Nemecku). Pracovala s metódou dokonca i počas vojny a nacizmu(niektorým jej žiačkam metóda pomohla prežiť aj koncentračný tábor) v malých skupinách so ženami v Berlíne. S praktizovaním metódy  sa zistilo (Heller), že v cvičiacom vzrastal cit osobnej identity a zmyslu pre realitu „tu a teraz“.

  Mnohé žiačky E. Gindler pred vojnou emigrovali (napr. Miriam Goldberg) a po vojne prispeli k definícii metódy spolu so psychoterapeutom Helmutom Stolze (Mníchov), ktorý pracoval s pohybom pri liečbe neuróz a psychóz a stal sa prvým teoretikom metódy.  H. Stolze, M. Goldberg (Izrael) a Christine Gräff založili skupinu, ktorá skúšala metódu v praxi.

 Metóda sa rozvíjala v hlavne v nemeckých krajinách (pod „krycím názvom“ i v bývalej NDR), rozšírila sa i v Rakúsku v 80.rokoch (tu je preplácaná i zdravotnými poisťovňami), Švajčiarsku, Taliansku. Jednotlivé krajiny majú svoje národné organizácie.  Obohacovala sa teoreticky ako metóda založená na hlbinnej psychológii (uznáva koncept nevedomia, prenosu a protiprenosu, odporu a obrany), čerpá z moderných poznatkov vývinovej psychológie, moderných neuro vied a integruje do seba i princípy behaviorálnej, systemickej a rodinnej psychoterapie.

Súčasný trend v jej rozvoji je smerovaný k vypracovávaniu diagnostických kritérií, k monitorovaniu účinnosti metódy (dôležité pre jej odborné etablovanie a akceptáciu zdravotnými poisťovňami) a prepájaniu poznatkov, ktoré prináša s poznatkami iných psychoterapeutických, psychologických a medicínskych smerov a prístupov. Dôležité je i integrovanie metódy do európskych štruktúr a vznik Európskej spoločnosti pre koncentratívnu pohybovú terapiu (EACMT).            

            V oblasti ponúk vzdelávania v psychoterapii je náš trh pomerne rozmanitý – dlhodobé i krátkodobé výcviky v hlbinných a psychodynamicky orientovaných metódach, humanistických i behaviorálnych metódach. Pribudlo množstvo psychoterapeutickej literatúry, rozšírila a skvalitnila sa výučba psychoterapie na katedrách medicíny, psychológie, liečebnej pedagogiky a sociálnej práce. Vzrástlo povedomie duševného zdravia vo verejnosti, čo sa prejavilo i vo zvýšenom dopyte po psychoterapeutických službách. V tomto ovzduší sa hľadali i kontakty na KPT.

            Lektori metódy Dr. Mag. Veronika Pokorny a Dr. Markus Hochgerner z rakúskej organizácie KPT otvorili v decembri 1996 výcvik po osobnom kontakte s MUDr. Haštom, ktorý metódu pozval na Slovensko. Začalo sa v ňom vzdelávať 19 ľudí. Išlo o psychológov, lekárov, zdravotné sestry, liečebných pedagógov, sociálnych pracovníkov, logopédov najmä vo veku okolo 30 rokov so záujmom dlhodobo sa vzdelávať  v psychoterapii. Tento prebiehal podľa rakúskeho vzoru vzdelávania v KPT. Absolvovali zážitkovú časti v skupine a v individuálnej terapii, ďalej špeciálne semináre, teóriu a supervízii. Zložením záverečných skúšok 7. – 8. Marca 2003 bolo certifikovaných 7 absolventov výcviku. Ostatní, ktorí y rôznych dôvodov výcvik v prvej skupine ešte neskončili, majú možnosť tak urobiť v nasledujúcom termíne s druhou skupinou. Tu by sme chceli poďakovať všetkým lektorom z Rakúska i z Nemecka, za ich nezištné prispenie k nášmu vzdelávaniu v tejto metóde. Aktívnych doteraz zostalo jeho 12 frekventantov. V roku 2000 sa otvorila ďalšia výcviková skupina pod vedením Dr.Uhlir a Dr. Illichmann, ktorá končila na jar roku 2006. Od roku 2006 sa otvorila tretia výcviková skupina v KPT, ktorá prebieha v dvoch paralelných skupinách (výcvikoví Terapeuti Dr.Heide Häcker, Mgr.Norbert Uhnák, Dr.Elisabeth Schuierer, Dr.Christina Baier). Štvrtá skupina bola otvorená začiatkom roka 2010 pod vedením už domácich výcvikových terapeutov (Mgr.Norbert Uhnák, Mgr.Ľubica Kordošová).

            Významným bodom v existencii KPT na Slovensku bolo založenie Slovenskej spoločnosti pre koncentratívnu pohybovú terapiu v júli roku 2000. Ide o občianske združenie s odborným zameraním. Členom výcvikových skupín ponúkame členstvo po absolvovaní zážitkovej časti ich výcviku. Spoločnosť má na starosti hlavne organizáciu výcvikových podujatí, preklad odbornej literatúry z KPT a kontakt so Slovenskou psychoterapeutickou spoločnosťou a národnými spoločnosťami KPT a novozaloženou európskou spoločnosťou KPT.

            Členovia KPT na Slovensku sú už aktívni i v psychoterapeutickej práci, kam vnášajú to, čo sa naučili a na sebe zažili vo výcviku. Pracujeme s KPT na psychiatrických oddeleniach nemocníc, denných stacionároch, psychologických ambulanciách, poradniach pre deti a mládež, v logopedickej poradni a vo vzdelávaní študentov vysokých škôl, v štátnej i privátnej praxi. Aplikujeme KPT v skupinovej psychoterapii, individuálnej terapii, preventívnych programoch. Snažíme sa hľadať, etablovať a obhájiť priestor pre KPT na svojich pracoviskách, ponúkať prácu s KPT verejnosti. Mnoho z nás sa vzdeláva i v ďalších metódach psychoterapie, najmä v hlbinne orientovaných smeroch a snažíme sa i tieto poznatky využívať v práci s KPT a opačne. Využívame supervíziu zahraničných a domácich lektorov.

            V budúcnosti plánujeme pokračovať v organizácii vzdelávacích aktivít, a to teoretických seminárov, supervízií a otvárať ďalšie výcvikové skupiny. Nechceme zaostať i v prekladoch literatúry KPT a prezentovaní a etablovaní našej práce s KPT na odborných fórach a tak upevňovať pozíciu KPT v ponuke psychoterapie na Slovensku. Je k dispozícii knižnica SSKPT s titulmi (v nemčine, slovenčine i češtine). Týmto chceme ešte raz poďakovať všetkým, čo sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na vzniku a rozšírení KPT na Slovensku a tešíme sa na všetkých, čo sú ochotní napomáhať našej Spoločnosti v ponuke vzdelávania v KPT na Slovensku.

 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.